Jvari, Mtskheta – Spiritual and religious centres of the Transcaucasus

IMG_6966Mscheta – miasto, które już od antycznych czasów było kolebką kraju Kartlów. Korzystne ulokowanie na przecięciu szlaków handlowych, w tym Jedwabnego Szlaku sprzyjało rozwojowi miasta, które po przyjęciu chrześcijaństwa w 337r. stało się również religijnym i duchowym centrum państwa. Chociaż w V wieku stolica kraju została przeniesiona do Tbilisi w Mschecie, a dokładnie w miejscowej katedrze Sweti Cchoweli wciąż chrzczono, koronowano i chowano gruzińskich władców. Dziś, wpisane na listę UNESCO miasto-muzeum położone w malowniczej lokalizacji ujścia rzek Aragwi i Mtkwari jest jedną z podstawowych atrakcji turystycznych Gruzji.

Continue reading

Stepancminda – nothing tastes like kebab near Kazbeg

IMG_6833Pierwszy, pełen wrażeń tydzień tegorocznego pobytu w Gruzji dobiega końca. Za nami zwiedzanie dwóch największych gruzińskich miast oraz eskapada w niegościnne przyrodniczo regiony skalnych kompleksów. Pora zmienić otoczenie i udać się w podróż do jednego z najbardziej malowniczych zakątków Gruzji. Miejsce to, będące przewodnim tematem pocztówek, jak i okładek przewodników po Gruzji, nie bez kozery otrzymało miano wizytówki Gruzji. Przed nami Stepancminda czyli Kazbegi i Kościół Świętej Trójcy.

Continue reading

Tbilisi – The capital of Georgia

IMG_6594Tbilisi – europejska stolica na progu Azji. Etymologia nazwy stolicy Gruzji pochodzi od przymiotnika ”tbili„, co w języku gruzińskim znaczy „ciepły”. Według legendy stolica została założona na gorących źródłach pośród lasu, na które podczas polowania natknął się ówczesny król Gruzji Wachtang Gorgasali – urzędujący w pobliskiej Mcchecie. Strategiczne położenie miasta w dolinie rzeki Mtkwari, otoczonego z trzech stron górami nie pozwoliło ustrzec go jednak przed burzliwymi dziejami historii. Miasto na przestrzeni wieków było wielokrotnie napadane, grabione i niszczone. Dostając się pod obce wpływy, stworzyło mieszankę wielu kultur o różnych wyznaniach.

Continue reading

Kutaisi – paradise gorge and monasteries

IMG_5398W lipcu 2013 roku ponownie gościmy w Gruzji. Z racji nowopowstałego połączenia lotniczego linii Wizzair Katowice-Kutaisi zwiedzanie tego uroczego kraju rozpoczynamy od regionu Immereti, którego stolicą jest właśnie Kutaisi. Na pierwszy ogień idą okoliczne stare kościoły i monastery, jakże licznie występujące w całym kraju oraz atrakcje przyrodnicze w postaci jaskiń i wąwozów.

Continue reading

Mestia – Stone towers and the Caucasian mountains

IMG_3346Gdzieś na krańcu świata, położona w dolinie leży niewielka wioska. Jest to niesamowite miejsce. Nie tylko góry, które je otaczają robią nieopisane wrażenie, ale stare kamienne wieże będące integralną częścią wioski. Miejscowość ta, zamieszkana jedynie przez kilkadziesiąt rodzin to osiadłe u podnóży Kaukazu – Uszguli . Wielokrotnie oglądane fotografie tego miejsca, zapoczątkowały nieśmiałe marzenie o zobaczeniu tego regionu na własne oczy. Im bliżej było wyjazdu tym marzenie przeistaczało się w obsesję. Tak więc będąc już w Gruzji, nie mogło być inaczej, by nie zaaranżować podróży w tamte okolice. I chociaż do samego Uszguli nie było dane nam dotrzeć, podróż do Mesti, będącej zapewne troszkę większą kopią leżącego w pobliżu Uszguli –w pełni zaspokoiła nasze pragnienia.

Continue reading

Mtirala National Park – Missing in action

IMG_2894Park Narodowy Mtirala, leży 22km na wschód od Batumi pomiędzy trzema adżarskimi dystryktami: Kobuleti, Keda oraz Khelvachauri. Prawię cały obszar parku zajmuje liściasty las typu kolchidzkiego będący reliktem okresu trzeciorzędu. W jego zróżnicowanej faunie występuje 284 endemicznych gatunków roślin oraz jest miejscem zamieszkania dzikich zwierząt i różnorakiego ptactwa, przez co staję się nie lada gratką dla ornitologów. Zwiedzanie parku umożliwiają dwie trasy: krótsza o długości 3,5km oraz dłuższa, którą można przemierzyć również konno o długości 15km.

Continue reading

Exotic garden and banana republic

IMG_2680Ogród Botaniczny w Batumi. W tym egzotycznym miejscu, skupione są na obszarze 111ha wszystkie strefy klimatyczne – od tropikalnej do himalajskiej. Spacerując można podziwiać florę Nowej Zelandii, Himalajów, Australii i Oceanii, Japonii oraz obu Ameryk. W górnej części parku znajduje się zapierający dech w piersiach punkt widokowy na wybrzeże -Green Cape „Mtsvane Kontskhi” . Zalana bluszczem soczyście zielona skarpa, w głębi której przebiega trakt kolejowy, łączy się z błękitem Morza Czarnego.

Continue reading

Batumi – The most popular resort at the Black Sea

IMG_2441Adżaria jest regionem leżącym w południowo- zachodniej Gruzji. Mimo iż, stanowi integralną część kraju, jest również autonomiczną republiką. Położenie zarówno w nadmorskim jak i górzystym obszarze sprawia, że cechuję się dość specyficznym klimatem podzwrotnikowym. Wielokulturowość jest cechą charakterystyczną tego regionu. Zamieszkują tu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie a także przedstawiciele różnych nacji: Rosjanie, Ormianie, Grecy, Abchazowie i Ukraińcy. Region ten słynie z zamiłowania do biesiad i śpiewu. Stolicą Adzarii jest Batumi.

Continue reading

Kobuleti – Our first visit in Georgia

IMG_2279Podróż do Gruzji już od dłuższego czasu chodziła nam po głowach. Plany o zwiedzaniu tego kraju wynajętym jeepem, mając za bazę wypadową stolice Tibilisi, wędrówkach z plecakiem po górach Tuszetii oraz smakowaniu lokalnej kuchni z czasem coraz bardziej się krystalizowały. Dnia 26 września A.D.2012 wyjazd ten staje się faktem, jednak decydujemy się na zmianę charakteru wyjazdu na bardziej rekreacyjny, za cel podróży obierając wschodnie wybrzeże Morza Czarnego.

Continue reading