Georgian food

Gruzińska kuchnia należy do jednych z najoryginalniejszych w Europie, aczkolwiek nieprzyzwyczajonym do baraniny i kolendry może ona ciążyć na żołądkach. Chociaż podstawowe składniki gruzińskich potraw to ser i mięso, dzięki licznym przyprawom i dodatkom, stają się one różnorodne i wyjątkowe w swoim rodzaju.

Typową gruzińską potrawą jest khaczapuri – okrągły placek z nadzieniem serowym. Ta rodzima potrawa w zależności od regionu występuje pod różnymi odmianami takimi jak: khaczapuri adzaruli (w kształcie oka z jakiem w środku), imeruli, megruli czy też khcaczapuri mochewuri. Natomiast okrągły placek, ale wypełniony mięsem to kubdari – popularny w regionie Megreli i Swaneti.

Chaczapuri

Khaczapuri

Chaczapuri adżaruli

Khaczapuri adzaruli

Kolejną wizytówką kuchni gruzińskiej są chinkali - pierożki w kształcie sakiewek wypełnione mięsem wołowo – wieprzowym i smakowitym bulionem. Podczas konsumpcji trzymamy nóżkę sakiewki od dołu, nadgryzamy pierożka, jednocześnie wysysając aromatyczny bulion. Czynność tą należy wykonywać delikatnie by nie oparzyć się gorącym wywarem. Istnieją również wersje pierożków wegetariańskich o nadzieniu serowym lub grzybowym.

Chinkali (po prawej) i ich bezmięnse mutacje

Chinkali

Popularnym daniem mięsnym w Gruzji, jak i na całym Zakaukaziu są wieprzowe szaszłyki –mtsvadi serwowane osobno w kawałkach z cebulą i pietruszką lub bezpośrednio z rusztu. Ciekawą potrawą również podawaną z rusztu, która z pewnością zasmakuje smakoszom serowym to ser sulguni zapiekany z masłem.

Sulguni zapiekany z masłem

Grilled Sulguni with butter.

Kuchnia gruzińska oferuje dużą różnorodność potraw bezmięsnych. Popularnymi daniami są: gęsta fasolowa zupa lobio oraz pchali – serwowana w kształcie kulek mieszanina liści buraków, szpinaku lub pokrzyw wymieszana z pastą orzechową, przyprawiona ziarnami granatu. Ziarenka granatu są również dodatkiem do przystawek jakimi są badridżani – plastry bakłażana faszerowane pastą orzechową. Gruzińskie zupy przeważanie są pikantne, przyprawione sporą ilością pietruszki lub kolendry. Niektóre zupy to: czichirtma bulion z kury, bozbaszi z baraniny lub wołowiny czy wołowy gulasz ostri serwowany z kawałkami szoti – płaskim chlebem wypiekanym w tradycyjnych sposób na wewnętrznych ścianach pieców tone.

Ostri i badridżani

Ostri and badridzani

Wypiek chleba szoti w piecu tone

Baking szoti bread in stove called tone

Podróżując po Gruzji koniecznie trzeba odwiedzić lokalne targi. Oferowane tam owoce i warzywa zdecydowanie różnią się smakiem od tych, które kupujemy w rodzimych supermarketach.

Sources: Przewodnik Gruzja i Armenia oraz Azerbejdżan, wyd.Bezdroża;, Kaukaskie ścieżki Chewsuretia, wyd. Wierchy