Batumi – The most popular resort at the Black Sea

IMG_2441Adżaria jest regionem leżącym w południowo- zachodniej Gruzji. Mimo iż, stanowi integralną część kraju, jest również autonomiczną republiką. Położenie zarówno w nadmorskim jak i górzystym obszarze sprawia, że cechuję się dość specyficznym klimatem podzwrotnikowym. Wielokulturowość jest cechą charakterystyczną tego regionu. Zamieszkują tu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie a także przedstawiciele różnych nacji: Rosjanie, Ormianie, Grecy, Abchazowie i Ukraińcy. Region ten słynie z zamiłowania do biesiad i śpiewu. Stolicą Adzarii jest Batumi.

DAY 3 – friday 28.09.12
Zwiedzane miejsca: Batumi, twierdza w Gonio, Dom Wina, Most Królowej Tamary

Po zapoznaniu się z najbliższą okolicą postanawiamy kolejny dzień spędzić na zwiedzaniu dalszych atrakcji turystycznych Adżarii. Korzystamy z możliwości zorganizowanej wycieczki, której program zapowiada się dosyć ciekawie. Pierwszym punktem wycieczki jest najsłynniejszy kurort Morza Czarnego – Batumi, który rozsławiły w swojej piosence Filipinki w latach pięćdziesiątych. Naszym oczom ukazują się najnowocześniejsze budowle, jakich nie powstydziłby się nowojorski Manhattan. Powstałe dzięki pomocy zachodniego kapitału, w sąsiedztwie radzieckich blokowisk tworzą specyficzny klimat miasta. Nieodparcie ma się jednak wrażenie, że Batumi to plac budowy, na którym powstają coraz to nowsze hotele międzynarodowych sieci, zapowiadając rozwój przemysłu turystycznego. Najciekawsze budowle to: strzelisty budynek politechniki, z zamocowaną na jego szczycie gondolą w kształcie zegara, nowoczesne hotele Sheraton, Kempinsky oraz odnowiony Radison, wysoka na 134 metrów Wieża Alfabetu z planowaną w przyszłości restauracją, z obrotową o 360 stopni podłogą. Te reprezentacyjne budynki zlokalizowane są w pobliżu szerokiej promenady, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do lotniska. Naszą uwagę przyciąga nawierzchnia promenady, która wykonana jest z imitującego drewno betonu. Dodatkową atrakcją dla turystów jest ogromny diabelski młyn, który poza adrenaliną gwarantuje piękne widoki na panoramę miasta. Koszt tej przyjemności to zaledwie 3 lari.

IMG_2426

“Georgian Manhattan”

Dalsza wędrówka wiedzie w głąb miasta w kierunku placu Piazza. Ciekawostką jest to, że niektóre z domów posiadają elewacje wykonaną z falistej blachy. Ten nieestetycznie wyglądający element ma na celu zabezpieczać budynki w czasie intensywnych opadów, z których słynie Adżaria. Z widokiem tym kontrastują zabytkowe kamienice, o spowitych bluszczem balkonach.

Docieramy do placu Piazza stylizowanego na wenecką modłę, którego ściany i sklepienia okraszone są misternymi zdobieniami. W miejscu tym znajdują się za równo prestiżowe restauracje jak i lokale wciąż czekające na najemców. Naprzeciwko placu znajduję się prawosławny kościół św. Mikołaja, w którym można podziwiać zabytkowe ikony.

IMG_2457

Piazza Platz

Następnie przechodzimy na Plac Europejski, na środku którego wznosi się pomnik kolchidzkiej księżniczki Medei znanej z mitu o Jazonie, Argonautach i ich wyprawie po złote runo – antyczna Kolichida to obecnie zachodnia Gruzja. Wokół Placu Europejskiego zlokalizowane są budynki parlamentu Autonomicznej Republiki Adżarii. Na jednej z przyległych kamienic, będącej własnością rodziny obecnego prezydenta Gruzji M.Saakaszwilego uwagę przyciąga wielki astronomiczny zegar. Dalej trasa wycieczki wiedzie Al. Rustawelego, wzdłuż której rosną wysokie, kilkumetrowe palmy. Są one darem dla obecnego prezydenta od szejka Dubaju. Aleją dojeżdżamy do ulicy i ronda śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, stanowiących wyraz przyjaźni polsko-gruzińskiej.

IMG_2477

Monument of ancient Medea

IMG_2485

Lech and Marya Kaczyński Street

Kolejnym punktem programu jest twierdza Gonio, położona 12km na południe od Batumi. Otoczona górami, strzeżona przez 18 baszt i grube na kilka metrów mury, była dobrym punktem strategicznym już za czasów Imperium rzymskiego. Obecnie skrywa ona cenne archeologiczne znaleziska, które można obejrzeć w miejscowym muzeum. Najstarsze z nich datowane są na XVIII wiek p.n.e. Zachowane są również pozostałości rzymskiego systemu wodno- kanalizacyjnego. W tym miejscu znajduje się również symboliczny grób św. Macieja, który najprawdopodobniej w tej właśnie okolicy zakończył swój żywot.

IMG_2495

Ancient sewer – Gonio fortress

Po zakończeniu zwiedzania twierdzy udajemy się na uroczysty obiad i degustacje najszlachetniejszych win adżarskich do Domu Wina znajdującego się przy głównej drodze regionu Keda. W miejscu tym niejednokrotnie gościły zacne osobistości m.in. Hilary Clinton i prezydent Saakaszwili o czym świadczą liczne fotografie na ścianach oraz wpisy w księdze gości. Obiad, którym zostaliśmy tam uraczeni okazał się najsmaczniejszym posiłkiem jaki dane nam było spożyć w Gruzji. Tradycyjnie składał się on z chaczapuri, phali (potrawy z pokrzyw i orzechów włoskich) bakłażanów oraz szaszłyków. Całość uzupełniały różnego rodzaju sery oraz pochodzące z lokalnych upraw, wina białe i czerwone.

IMG_2554

Winehouse

Po sutym obiedzie kontynuujemy zwiedzanie regionu Keda zatrzymując się w niewielkiej miejscowości Makhuntseti. Podziwiamy okoliczną przyrodę, imponujący swą wielkością wodospad, kosztujemy czacze (odpowiednik naszego rodzimego bimbru) oraz kawę po turecku. Mamy okazję przyglądać się także odbywającej się w pobliżu gruzińskiej suprze. Supra to rodzaj tradycji wspólnego ucztowania przy suto zastawionym stole, wynikająca z natury Gruzinów uwielbiających dobre jedzenie i zabawę. Charakterystycznym elementem supry są liczne toasty wznoszone przez tamade (wodzireja imprezy). Z racji ciepłego klimatu często odbywa się ona na wolnym powietrzu.

IMG_2641

Arche, stone bridge in Makhunsteti

Wisienką na torcie dzisiejszego zwiedzania jest kamienny most łukowy w Makhunsteti. Jego konstrukcja liczy przeszło tysiąc lat. Łączy oba brzegi rwącej górskiej rzeki Adżaris Ckali i użytkowany jest do dnia dzisiejszego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>