Samegrelo-Zemo Svaneti

Megrelia-Górna Swanetia (gruz.: სამეგრელო-ზემო სვანეთი, Samegrelo- Zemo Swaneti) – region północno-zachodniej Gruzji, ze stolicą w Zugdidi. Region ten od zachodu graniczy z Abchazją, od południa z Gurią, od wschodu z Racza-Leczchumi i Dolną Swanetią i Imeretią, północna granica regionu jednocześnie jest granicą państwa z Rosją (źródło: Wikipedia).

Megrelia-Górna Swanetia

Samegrelo-Zemo Svaneti

Megrelia – obszar pomiędzy trzema rzekami: Rioni, Enguri, Tskhenistskali utożsamiający się z mityczną Kolchidą, króla Ajatesa. To tutaj według legend Jazon i Argonauci udali się na wyprawę po „złote runo”. Poza liczną symboliką nawiązującą do antycznych mitów, Megrelia słynie z ostrej i egzotycznej kuchni. Sąsiadująca z nią od północy Górna Swanetia to górski region zlokalizowany u pod szczytami Kaukazu, będący równocześnie głównym ośrodkiem alpinistycznym w Gruzji. Zamieszkujący ją Swanowie tworzą etnograficzną grupę, której język jak i obyczaje różnią się od pozostałych rodaków. Odizolowane wioski charakteryzują wysokie kamienne twierdze budowane w celach obronnych, nierzadko przed walkami międzyklanowymi.

Najważniejsze miejscowości: Zugdidi, Poti, Mestia, Senaki, Martwili, Abasza, Uszguli
Warto zobaczyć: kamienne wieże w Mesli i Uszguli, muzeum historyczne i etnograficzne w Mestii, pałac Dadiani w Zugdidi, monaster w Martwili, zamek w Rukwi, kościół Khobi, Anaklia, wąwóz Gachedili
IMG_3224

Mestia, Svaneti

 
Blog from region:
Mestia – Stone towers and the Caucasian mountains
Kutaisi – paradise gorge and monasteries