Samtskhe-Javakheti

Samcche-Dżawachetia (gruz.: სამცხე-ჯავახეთი,Samtskhe Javakheti zwana też Meschetią) – region w południowej Gruzji, ze stolicą w Achalciche. Region graniczy z Gurią i Imeretią od północy, Dolną Kartlią i Wewnętrzną Kartlią od północnego wschodu, Armenią i Turcją od południa, Adżarią od zachodu (źródło: Wikipedia).

Samcche-Dżawachetia

Samtskhe-Javakheti

Samcche-Dżawachetia to region posiadający wiele walorów turystycznych. Ten wulkaniczny, górzysty teren skrywa wiele nieopisanych dotąd fortec i monasterów. Wizytówką regionu jest skalne miasto, będące równocześnie kompleksem klasztornym – Wardzia. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać rafting w górskich, rwących rzekach, a w zimie oddać się „białemu szaleństwu” w resorcie Bakuriani. Natomiast miłośnicy zielonej przyrody mają możliwość podziwiania bogato zróżnicowanej fauny i flory, występującej na obszarze Parku Narodowego Borjomi-Kharagauli. Znajduję się tu również słynne na skale światową uzdrowisko z mineralnymi wodami Borjomi. Mimo iż, sam region jest mało zaludniony, nie ma tu problemu z dojazdem. Kursują tu liczne marszrutki z Tbilisi i Kutaisi.

Najważniejsze miejscowości: Borjomi, Aspindza, Akhaltshike, Akhalkalalki,
Warto zobaczyć: Wardzia, Park Narodowegy Borjomi-Kharagauli, twierdze Chertwisi, fortece Rabath w Akhaltsikhe, Tmogvi, Atskuri, monastery: Saphala, Chule, Zarzma, resorty Bakuriani i Abastumani.
 
Blog from region:
Vardzia and Uplisyche – stone towns