Shida Kartli

Wewnętrzna Kartlia (gruz.: შიდა ქართლის მხარე, Shida Kartli) jest regionem w centralnej Gruzji, ze stolicą w Gori. Region ograniczony jest Wielkim i Małym Kaukazem, centralną częścią jest Kotlina Wewnątrzkartlijska (źródło: Wikipedia).

Wewnętrzna Kartlia

Shida Kartli

Region Wewnętrznej Kartli – czyli Shida Kartlia to kraina, która pod względem historyczno – geograficznym od wieków nosiła miano serca Gruzji. Od niej pochodzi rodzima nazwa kraju – Sakartvelo. Wewnętrzna Kartlia zajmuje największy obszar spośród gruzińskich regionów, jednak w chwili obecnej znaczna jego część znajduję się poza zwierzchnictwem gruzińskich władz. Wyżej wymieniony obszar to Osetia Południowa ze stolicą Cchinwali, który jest pod kontrolą separatystycznych wojsk prorosyjskich. Stanowczo odradzane jest przekraczanie administracyjnych granic w/w regionów.

Stolicą regionu jest niewielkie miasto Gori, które będąc miejscem narodzin Józefa Stalina wpisało się w karty historii. Największą atrakcją regionu jest wydrążone w piaskowcu starożytne miasto Upliscyche, datowane na I wiek przed naszą erą.

Najważniejsze miejscowości: Gori, Kareli, Khasuri, Kaspi
Warto zobaczyć: Upliscyche, muzeum Stalina w Gori, monaster Urbnisi, kompleks klasztorny Rkoni, twierdze Surami
IMG_6113

Shida Kartli

Blog from region:
Vardzia and Uplisyche – stone towns