Mtskheta-Mtianeti

Mccheta-Mtianetia (gruz.: მცხეთა-მთიანეთის) – region administracyjny w północnej Gruzji, ze stolicą w Mccheti. Przez cały region przebiega Gruzińska Droga Wojenna – główny szlak prowadzący z Tbilisi do Władykaukazu, przechodzący w poprzek Wielkiego Kaukazu. Od północy graniczy z Rosją (źródło:Wikipedia).

Mccheta-Mtianetia

Mtskheta-Mtianeti

Mccheta-Mtianetia – jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów Gruzji, często wybierany na cel podróży. Region oferuje takie atrakcje jak: malownicze krajobrazy gór Kaukazu, legendarną Gruzińską Drogę Wojenną -będącą ważnym traktem już w starożytności czy pierwszą stolice Gruzji – Mschete, której cały kompleks miejski jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Góry Wysokiego Kaukazu to nie lada gratka dla wspinaczy i piechurów. Można tu pokusić się o zdobycie Kazbeku, albo pieszą lub konną wędrówkę do krainy Chewsureti i trudnodostępnych twierdz Shatili i Mutso. W regionie Mccheta-Mtianetia zlokalizowany jest również największy narciarski ośrodek – Gudauri.

Na uwagę zasługuję fakt, że sporo atrakcji tego obszaru leży w bliskim obrębie Tbilisi umożliwiając ich zwiedzenie w czasie jednodniowej wycieczki.

Najważniejsze miejscowości: Mscheta, Stepansminda (Kazbegi), Dusheti, Zhinvali
Warto zobaczyć: Mscheta – katedra Sweti Cchoweli, Gruzińska Droga Wojenna, twierdza Ananuri, kościół Dżwari i Cminda Sameba, wioski Shatili i Sno, Trusso Gorge
 
IMG_6950

Mtskheta-Mtianeti

Blog from region:

Stepancminda – nothing tastes like kebab near Kazbeg

Jvari, Mtskheta – Spiritual and religious centers of the Transcaucasus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>