Kakheti

Kachetia (gruz.:  კახეთი,  Kacheti) –region we wschodniej Gruzji ze stolicą w Telawi. Na północy graniczy z Rosją, na południu i wschodzie z Azerbejdżanem oraz na zachodzie z regionami Dolna Kartlia i Mccheta-Mtianetia. Główną rzeką wschodniej części regionu jest Alazani, natomiast zachodniej Iori (źródło: Wikipedia)

Kachetia

Kakheti

Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym w dolinie rzeki Alazani – Kachetia to region słynący z produkcji światowej klasy win. Podróżując po regionie, praktycznie w każdym gospodarstwie można posmakować wyśmienitych trunków z lokalnych winorośli. Poza niekwestionowanym atutem regionu, jakim jest tutejsze wino, Kachetia jest niezmiernie atrakcyjna pod względem geograficzno – przyrodniczym. Na północy zachwyca ośnieżonymi szczytami Wysokiego Kaukazu oraz zieloną krainą Tuszeti. Im bardziej na południe tym region schodzi w żyzne doliny, by na południu przemienić się półpustynne płaskowyże sięgające aż do granicy z Azerbejdżanem. O różnorodności i bogactwie przyrodniczym w tym regionie świadczą liczne parki i rezerwaty takie jak: Park Narodowy Tuszeti lub Waszlowani oraz rezerwat Lagodekhi.

Najważniejsze miejscowości: Sighnaghi, Telavi, Sagarejo, Omalo, Akhmeta, Gurjani
Warto zobaczyć: Dawid Garedża, monaster Bodbe, Gremi, Nekresi, Alaverdi, Park Narodowy Waszlowani, Park Narodowy Tuszeti, rezerwat Lagodekhi.
 
IMG_7341

Alazani Valley in Kakhetia

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>